Śledź nas na:



Lalka jako powieść realistyczna

Kolejną cechą wskazującą na to, że „Lalka" jest powieścią realistyczną jest bardzo zaawansowany opis bohaterów. Znamy dokładne biografie postaci czołowych. O wysokim kunszcie artysty świadczą też rozbudowane rysy psychologiczne. Ważnym elementem zawartym w przedstawieniu postaci „Lalki" jest fakt, że każda z nich jasno przynależy do konkretnej grupy społecznej. Nie ma wyjątków od tej reguły. Same opisy grup społecznych, ich zwyczajów oraz miejsc w których przebywają, są bardzo szczegółowe. Dzięki tym opisom czytelnik ma wrażenie, że wydarzenia te działy się naprawdę. Sama fabuła powieści jest bardzo rozbudowana, posiada wiele wątków. Czytelnik widzi bardzo wysokie prawdopodobieństwo wystąpienia opisanych wydarzeń w rzeczywistości. Jest to kolejna cecha powieści i utworów realistycznych.

Całą akcję opowiada nam narrator, który jest wszechwiedzący i wszechobecny. Jest on także obiektywny. Daje nam możliwość własnej oceny bohaterów oraz wydarzeń. Narrator wprowadza nas w XIX wieczną Warszawę. Pozwala nam dokładnie przemieszczać się po ulicach tego miasta, poznawać losy i przeszłość bohaterów. Daje nam możliwość wejścia w ich myśli, przebywania tam gdzie oni. Możemy także prześledzić budowę społeczeństwa. Dokładny opis każdej klasy społecznej, miejsc charakterystycznych dla niej, zachowań, zwyczajów, pozwalają nam lepiej zrozumieć mechanizmy działające w ówczesnych czasach. Realizm „Lalki" bardzo dużo zawdzięcza tej właśnie formie narracji.

Kolejną formą, dzięki której Prus osiągnął wrażenie realizmu i prawdziwości jest indywidualizacja języka bohaterów. Każda z postaci opisywanych w powieści ma swój własny język, słowa którymi się posługuje, odpowiednie do swojej klasy społecznej. Widzimy to w dialogach, oraz bardzo szeroko zaobserwować możemy podczas lektury pamiętnika starego subiekta. Podobnie rzecz ma się ze zwyczajami arystokracji oraz relacji Wokulskiego oraz Łęckiej.

Powieść „Lalka" jest idealnym przykładem literatury realistycznej. Dokładne i szczegółowe opisy miejsc oraz poszczególnych warstw społecznych, zaawansowane studium psychologiczne głównych bohaterów oraz indywidualizacja ich języka sprawiają, że wszystkie wydarzenia opisane w powieści mogłyby wydarzyć się w rzeczywistości. Dzięki tym cechom mamy pewność, że „Lalka" jest zdecydowanie powieścią realistyczną.

 



Zobacz także